Zmień wielkość czcionki Aa
Wersja kontrastowa

Leczenie wad postawy

Ćwiczenia korekcyjne dla dzieci i młodzieży

Wady postawy są odchyleniami od ogólnie przyjętych cech prawidłowej postawy, właściwej dla wieku, płci oraz typu budowy. Pojawiają się najczęściej w okresie wzrostu i w tym okresie są najgroźniejsze w skutkach. U dzieci są wynikiem słabego umięśnienia lub nieprawidłowego nawyku utrzymania postawy ciała. Do najczęstszych z nich należą:

BOCZNE SKRZYWIENIE KRĘGOSŁUPA (SKOLIOZA)
PLECY OKRĄGŁE
PLECY WKLĘSŁE
PLECY OKRĄGŁO-WKLĘSŁE
PLECY PŁASKIE
PŁASKOSTOPIE
KOŚLAWOŚĆ KOLAN 
SZPOTAWOŚĆ KOLAN 
KOŚLAWOŚĆ STÓP 
SZPOTAWOŚĆ STÓP. 
          Najczęstszą wadą postawy jest skolioza, czyli trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa wraz z rotacją kręgów,  którego kąt na radiogramie wynosi powyżej 10⁰ mierzonego wg Cobba. Natomiast jeśli wygięcie kręgosłupa będzie wynosiło mniej, mówimy wtedy o postawie skoliotycznej.
Charakterystyczne zaburzenia u osoby ze skoliozą: 
- wygięcie boczne i zmniejszenie kifozy piersiowej,
nieprawidłowe ustawienie głowy i szyi,
- garb żebrowy/piersiowy, wał lędźwiowy
- wdechowo-wydechowe ustawienie żeber
- asymetryczne ustawienie łopatek oraz trójkątów talii,
- skośna/skręcona miednica. 

            Problem leczenia skolioz jest dość trudny i skomplikowany o czym świadczy brak jednolitego sposobu postępowania. Hamowanie rozwoju czy postępowania skolioz uwarunkowane jest wczesną i przede wszystkim, szczegółową diagnostyką. W badaniu fizjoterapeutycznym należy zaplanować proces leczenia . Będzie się on różnić w zależności od wielkości kąta skrzywienia kręgosłupa. Mając do czynienia z postawą skoliotyczną, która może być początkiem tworzenia skoliozy, ważne jest ustalenie przyczyn jej powstania (np. nieprawidłowe siedzenie w szkole lub przed komputerem, podkładanie stopy pod pośladek, czytanie książek w leżeniu tylko na jednym boku czy nawykowe obciążanie jeden kończyny dolnej podczas stania) i uświadomienie rodzicom jak eliminować lub zapobiegać złym nawykom.


       

              Gdy dochodzi do powstania skoliozy należy bezwzględnie zwiększyć intensywności ćwiczeń. Postępowanie korekcyjne ma na celu likwidacje wady lub zahamowania dalszego rozwoju, a tym samym przywrócenie prawidłowej postawy ciała. Należy pamiętać, że praca z dzieckiem nie jest tylko z terapeutą, ale również w domu z rodzicami dlatego chcemy Państwa nauczyć i przekazać niezbędne narzędzia do pracy. 

W zależności od wstępnej diagnozy specjalisty proponujemy Państwu program leczenie wad postawy składający się z:
- ćwiczeń indywidualnych
- ćwiczeń grupowych
- masażu 
- kinesiology taping
 

 PAMIĘTAJMY
Wady postawy same nie ustępują, a nieleczone pogłębiają się, doprowadzając tym do zaburzeń w sylwetce i zdrowiu dziecka.

 

INFORMACJA I ZAPISY

mgr Karolina Wicińska

TEL. 796 221 668

  

Zmień wielkość czcionki Aa
Wersja kontrastowa
(C) 2013 SGP ZOZ BŁONIE